Nalaďte sa dnes na podcastovú vlnu!
Štvordielna podcastová séria s názvom "Restoratívna spravodlivosť v miestnych komunitách naprieč svetom" je špeciálnou iniciatívou Medzinárodného inštitútu pre restoratívne praktiky (IIRP) v spolupráci s Európskym fórom pre restoratívnu justíciu (EFRJ), ktorá bude predstavená každý novembrový štvrtok v pravidelnom podcaste "Restorative Works!".
Každá epizóda sa zameriava na inú lokálnu komunitu, pričom predstaví osobné svedectvá a odborné poznatky od významných speakerov, ktorí zasvätili svoje kariéry pokroku princípov restoratívnej justície. Prostredníctvom hovorených príbehov získajú poslucháči hlbšie pochopenie toho, ako môže restoratívna spravodlivosť riešiť sociálne, environmentálne a kultúrne konflikty, podporujúc harmóniu a spravodlivosť na miestnej úrovni.
V prvej špeciálnej epizóde podcastu "Restorative Works!" sa Leah Koumentaki venuje svojmu výskumu a jedinečnej a trvalej praxi restoratívnej spravodlivosti známej ako "Sasmos." Doktorka Koumentaki sa ponorí do srdca tohto miestneho restoratívneho procesu, odhaľujúc, ako naďalej slúži ako komunitou riadená alternatíva ku gréckemu justičnému systému. Prostredníctvom krétskych kultúrnych hodnôt, ako sú solidarita, rešpekt a spolupatričnosť, Sasmos ponúka silný model na riešenie škôd a nespravodlivostí, pričom uprednostňuje zmierenie a reintegráciu jednotlivcov do ich komunít.
Druhá epizóda podcastu pojednáva o tom, ako Nirson Medeiros da Silva Neto zdieľa silný príbeh z amazonskej komunity Quilombola v Murumuru, kde inovatívny prístup restoratívnej spravodlivosti pomohol vyriešiť konflikt týkajúci sa zberu açaí bobúľ. Konflikt, ktorý zahŕňal aj domorodé a Quilombola komunity, bol spojený s neudržateľnými zbernými praktikami, ktoré ohrozovali miestne ekosystémy a živobytie. Prostredníctvom dialógu a spolupráce komunity vytvorili medzietnickú dohodu, ktorá zachovala ako životné prostredie, tak aj kultúrne a ekonomické potreby zúčastnených. Dr. Neto tiež diskutuje o tom, ako sú tieto zásahy súčasťou širšieho "sociálno-environmentálneho" prístupu k restoratívnej spravodlivosti, ktorý zohľadňuje vplyv degradácie životného prostredia na zraniteľné komunity. Toto je prelomová práca v zjednocovaní viacerých komunít naprieč rôznymi kultúrami na dosiahnutie dohody o environmentálnej restoratívnej justícii.
O čom bude tretia epizóda sa môžete dozvedieť už v priebehu dnešného dňa. Nalaďte si podcast "Restorative works!", a preskúmajte, ako restoratívne praktiky postupne menia svet okolo nás. Podcast si je možné vypočuť aj na platformách Spotify, Apple Podcasts alebo Goodle Pocasts.